Ürolojik hastalıklara yönetilik püf noktaları

Hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve artan stres faktörleri sadece ruhumuzu değil; bedenimizi de olumsuz yönde etkiliyor. Yaşam tarzımızdaki yanlışlar, yaşam kalitemizi bozacak düzeyde ürolojik hastalıklara neden olabiliyor.

Ülkemizde en sık görülen ve tedavi edildiğinde sağlıklı bir yaşam sürelebilen Ürolojik Hastalıklara ilişkin püf noktaları, NB Kadıköy Hastanesi Üroloji Bölüm Uzmanı Prof. Dr. Kadir Vehbi Baykal’dan Elemental Wellness okuyucuları için öğrendik.

Erkeklerin Korkulu Rüyası Prostat Kanserinde Erken Teşhis Mümkün…

Prostat kanserleri erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 45 yaş üzerindeki her erkeğin, Prostat Kanseri açısından, en az yılda bir kez PSA testi ve muayenesi ile rutin kontrolden geçmesini önermektedir.

İdrar akım zayıflaması özellikle 40 yaş üzerinde iyi huylu prostat büyümesinin göstergesidir, mesane (idrar torbası) ve böbrekler zarar görmeden tıbbi veya cerrahi tedavi yapılmalıdır.

İdrarınızdaki Değişimleri Önemseyin.

İdrardan kan gelmesi aksi ispatlanana kadar ciddi bir bulgu olarak kabul edilerek mutlaka araştırılmalıdır. Bu şekilde erken tanınan mesane ve böbrek kanserlerinin tedavi şansı yüksektir.

Böbrek Tümörlerinin Erken Tespiti İçin Check-up Yaptırın.

Böbrek tümörleri geç dönem dışında az bulgu verirler, erken tanısı için özel bir kan testi yoktur. Bu nedenle rutin check-up programlarına en az 2 yılda bir karın ultrasonografisi eklenmelidir.

Gençlerde de Kendi Kendine Muayene Önemlidir.

Testis (yumurtalık) kanserleri 20-30’lu yaşlarda sıklıkla görülür. Bu yaş gruplarının kendilerini muayene ederek testiste en ufak bir şişlik ve sertlikte Üroloji Uzmanına başvurmaları erken tanı ile % 100 e yakın tedavi sağlar.

Kronik prostat iltihapları genç ve orta yaşlarda sıklıkla görülmektedir, uygunsuz antibiyotik kullanımları tedaviyi zorlaştırmaktadır, mutlaka bir ürolog tarafından tedavi yönlendirilmelidir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Kader Değildir

Kadınlarda belli bir yaştan sonra idrar kaçırma kader değildir, yaşa bağlı olağan bir durum demeden tıbbi ve cerrahi çözümleri aranmalıdır.

Tıpta Erkek Kısırlığına da Çare Var

Varikosel erkek kısırlığında önemli rol almasına rağmen her varikosel ameliyat gerektirmez, sperm sayı ve hareketliliğinin bozulduğu durumlarda ameliyat yarar sağlayabilir.

Cinselliği Tabu Olarak Görmeyin

Cinsellik bir tabu değildir, cinsel sorunlarınızı (sertleşme sorunları, erken boşalma vb.) saklamayınız, Üroloji Uzmanınızla paylaşınız, bu soruna birlikte çözüm arayınız.

Özellikle sertleşme sorunun tedavisinde, son 10 yılda tüm dünyada kullanılmakta olan ve başarılı sonuçlar alınan ESWT tedavisi, cinsel sorunların çözümünde ileri teknoloji olarak önerilmektedir. ESWT yani düşük yoğunluklu şok dalga tedavisi, peniste yeni damar oluşumu sağlayarak kanlanmayı artırması nedeniyle sertleşme sorununun tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda öncelikle korunma sonra erken tanı ve tedavi önemlidir. Erkekler idrar yolundan gelen akıntı ve penis civarındaki siğil ve benzeri lezyonlarda bir Üroloji Uzmanına muayene olmalıdırlar.

Çocuk Ürolojisi İhmale Gelmez

Yenidoğan erkek çocuklarda testislerin torbada olup olmadığı kontrol edilmelidir, inmemiş testislerin 18 aydan önce cerrahi olarak indirilmesi ileriki yaşamında sperm fonksiyonları açısından çok önemlidir.

Çocuklarda tekrarlayan ateşli idrar yolu enfeksiyonları ileriki yıllarda böbrek yetmezliğine yol açabilir. Özellikle tekrarlayan enfeksiyonlarda reflü (idrarın mesaneden böbreğe kaçması) araştırılmalıdır.

Gelecekte ürolojik problemlerinizin daha da ciddi boyutlara ulaşmasını istemiyorsanız, şimdi yıllık kontrollerinizi yaptırmanızın tam vakti… Çok kısa bir zaman ayırarak yaptırabileceğiniz check-up ile sağlığınızın durumunu, başlangıç aşamasında olan hastalıklarınızı öğrenebilir; erken teşhisle zamanında tedavi olabilirsiniz.

Sağlıklı Günler Dileriz…

 Prof. Dr. Kadir Vehbi Baykal

PARTNERLERİMİZ
  • Hummel
  • bioxcin
  • DoubleTree  byHilton
  • Biota
  • Nbkadiky
  • turk-telekom
  • Besin Store

HABERDAR OLUN !

en sıcak haberler önce size gelsin.